Timeline & Transition

TIMELINE je nástroj pro automatické nastavení jasu a chromatičnosti světla k pozitivnímu ovlivňování cirkadiálního rytmu.  Je k nalezení v aplikaci SUNTENSE. Obsahuje funkce Sunrise a Sunset, které synchronizují svícení s východem a západem slunce. Funkce TRANSITION nastaví timeouty pohybových senzorů svítidel.

  • Ráno 2 700 K ~ 4 000 K

Kolem 7 hodiny ranní přibývá světla a díky tomu ustává produkce spánkového hormonu melatoninu, jehož hladiny jsou závislé na střídání světla a tmy. Tělo se připravuje na nový den. Nejlépe vstávat se nám bude při světle v teplejším odstínu, který nás jemně probere, dodá energii a připraví na každodenní aktivity. Pro tuto část dne si nastavíme teplé bílé světlo (2 700 K), a s pokračujícím polednem postupně přecházíme do neutrálního bílého světla (4 000 K).

  • Dopoledne a poledne 4 000 K ~ 6 500 K

Denní (neutrální) bílá odpovídá běžnému dennímu svitu a je vhodná pro každodenní aktivity. Při tomto světle lze skvěle zahájit pracovní den a je to ideální volba mezi 9 a 12. hod. v kombinaci se studenou bílou barvou světla. Studená bílá barva světla (6 500 K) zajišťuje produkci hormonu bdělosti – kortizolu a odpovídá světlu při jasném slunném dni. Podporuje soustředění, studium, čtení a zvyšuje efektivitu práce.

  • Relaxační světlo 4 000 K ~ 2 700 K ~ 4 000 K

Přes poledne, během obědové nebo krátké pracovní pauzy, je opět vhodné si dopřát teplejší tóny světla, které zklidní náš organismus a dodají nám novou energii.

  • Odpoledne 6 500 K ~ 4 000 K

Pro tuto denní dobu je ideální volbou studená barva světla, která přechází do denní bílé. Podpoří nás při aktivních činnostech – v práci, když se věnujeme dětem, uklízíme nebo děláme jiné domácí práce.

  • Večer 4 000 K ~ 2 700 K

Od 17. hodiny klesá pozornost, snižuje se výkonnost a tělo se uvolňuje. Už není nutné tolik se soustředit. Tělo se připravuje na spánek. Ve večerních hodinách je ideální si nastavit hřejivou teplou bílou barvu světla pro lepší relaxaci. Teplé světlo obsahuje minimum modré složky světla a perfektně připraví naše těla na další produkci spánkového hormonu melatoninu.

Nastavení chromatičnosti u svítidel SUNTENSE