Veřejné osvětlení v Ořechově

Koncept chytrého osvětlení je postaven na faktu, že na základě dat se automatizují procesy svícení. Například, že se určitým způsobem svítí v závislosti na roční době, počasí nebo pohybu osob. Samospráva a zřizovatelé veřejného osvětlení se obvykle zajímají o to, jak svítit ekonomicky a regulovat intenzitu osvětlení dle aktuální potřeby. 

Koncept biodynamického osvětlení však jde ještě dál a zohledňuje i to jakým způsobem světlo a jeho charakteristiky ovlivňují samotné lidi a okolní přírodu. To je také důvodem, proč se rozhodli realizovat systém biodynamického veřejného osvětlení SUNTENSE v obci Ořechov u Brna. Pilotní nasazení se realizovalo v ulici Nová, která se nachází na kraji obce a přechází v okolní krajinu. Technologie SUNTENSE zde přináší přidanou hodnotu nejen v možnosti plně řídit osvětlení pomocí přednastavených algoritmů, ale umožňuje také díky úspoře energie dlouhodobě šetřit finance v obecním rozpočtu.

 

Biodynamické osvětlení je založeno na pozitivním ovlivňování lidského biorytmu řízenou chromatičností a intenzitou osvětlení. Tím systém SUNTENSE přispívá ke zdravému prostředí nejen pro obyvatele, ale i pro veškerá zvířata a vegetaci.

Začíná se stmívat a systém SUNTENSE sám začíná doplňovat mizející sluneční světlo bělejším světlem tak, aby ještě o kousek prodloužil den. Pomalu začne měnit chromatičnost do teplejších odstínů, které jsou pro nás signálem pro přepnutí do „nočního režimu“. Pro noční živočichy to je naopak podnět pro začátek jejich aktivity. Během hluboké noci se sníží intenzita svícení a svítí velmi teplé tóny podobné přírodnímu ohni. S blížícím se ránem systém přidává na intenzitě světla a mění chromatičnost na bělejší světlo. To je pro živočichy impuls, že končí noc a začíná den. Lidský organismus bílé světlo stimuluje k aktivitě a koncentraci. Při rozbřesku se veřejné osvětlení samo vypíná.

Svítidla SUNTENSE disponují LED zdroji s plnospektrálním světlem a vysokým indexem podávní barev. V noci vyzařují minimum modré složky světla. Svítidla navíc podprahově neblikají (flicker free). Díky možnosti nastavit svícení v jednotkách procent lze dosáhnout maximální úspory energie. Výhodou je, že systém SUNTENSE nevyžaduje instalaci složitých rozvaděčů nebo řídící kabeláže. Aplikace SUNTENSE, kterou je možné systém manuálně ovládat, je dostupná přes webový prohlížeč nebo jako mobilní aplikace. Díky této aplikace světla nejen řídíte, ale máte i kompletní přehled o technickém stavu systému a svítidel, lze tak identifikovat předem potenciální poruchu svítidla.

V SUNTENSE věříme v řešení, která zvyšují kvalitu života občanů, bezpečnost na komunikacích a přitom šetří životní prostředí i obecní rozpočet. S projekty veřejného osvětlení, které splňuje nejvyšší standardy máme dlouholeté zkušenosti. Proto si systém SUNTENSE vybrali v Ořechově i v dalších obcích České republiky.